⚖ Co z tą odpowiedzialnością?

Nie wiem jak inni, ale wydaje mi się, że ostatnio dość często słyszę zwrot:  „biorę pełną odpowiedzialność”. Skąd się ją bierze? jest gdzieś na półce zmagazynowana i nic tylko brać – do wyczerpania zapasów? Czy można zgromadzić odpowiednią ilość odpowiedzialności i co z nią robić? pewnie nigdy jej dość i w każdej chwili może się przydać. Jak już ją się wzięło, to co dalej?

Jeżeli jest odpowiedzialność, to powinny być też konsekwencje.

Słownik podaje, że odpowiedzialność to:

1. «obowiązek moralny lub prawny odpowiadania za swoje lub czyjeś czyny»
2. «przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o kogoś lub o coś»

Są różne rodzaje odpowiedzialności, której towarzyszą różne konsekwencje i nie wystarczy mówić tylko o odpowiedzialności, ale też umieć z niej korzystać. Przeważnie dojrzały człowiek rozumie znaczenie odpowiedzialności. Pojedynczy człowiek jest odpowiedzialny za swoje czyny, decyzje i uczucia i w razie potknięcia na pewno poniesie konsekwencje, a co z politykami? Wszak oni też są ludźmi i dlaczego, miałyby ich dotyczyć inne standardy i normy,  tego zrozumieć nie mogę.

Może czas przyjrzeć się odpowiedzialności i nie brać jej całej, tak pochopnie na siebie, bo to nie jest zbyt eleganckie, gdy rozdźwięk między tym co się myśli, mówi i robi jest zachwiany. Czy ktoś, kto co innego myśli, a co innego mówi, a jeszcze co innego robi, może być odpowiedzialny i skuteczny?

Najpierw jest się człowiekiem, a dopiero później pełni się różne funkcje i zajmuje stanowiska, a tu mam czasem wrażenie, że to funkcje i stanowiska zajmują ludzi, czy słusznie?

2 thoughts on “⚖ Co z tą odpowiedzialnością?

  1. Ważna sprawa
    Bo odpowiedzialność, np. karna, polityczna itp zwykle jest w oddali. Może będzie, może nie. To nie ma powodu, by ją traktować serio.

    pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s